Time Attack Poland to najszybsza amatorska liga wyścigowa w Polsce. Liczy się tu najlepszy czas okrążenia, podobnie jak podczas sesji kwalifikacyjnych w tradycyjnych wyścigach. Reguła jest prosta - najlepszy czas w danej klasie wygrywa. To podstawowa zasada we wszystkich zawodach typu time attack i nie inaczej jest w przypadku Time Attack Poland, którego trzeci sezon zakończy się wielkim finałem 11. października na Torze Poznań.

Formuła ta inspirowana jest bliźniaczymi organizacjami w innych krajach, na czele ze słynnym World   Time Attack Challenge w Sydney, gdzie co roku zjeżdżają się najszybsze auta torowe osiągające często czasy bolidów lub prototypów. TAP powstał w 2018 roku z inicjatywy Szymona Kaczmarka - obecnie prezesa Stowarzyszenia Time Attack Poland. "Podstawowe założenie i główna idea cyklu to możliwość bezpiecznej rywalizacji sportowej w oparciu o sprawiedliwe kryteria podziału na klasy i przy rezygnacji z niepotrzebnych ograniczeń, np. dotyczących aerodynamiki", mówi Szymon.

I tak podstawowym czynnikiem rozpatrywanym przy podziale na klasy jest tzw. "Performance Factor", wyznaczany głównie przez stosunek mocy pojazdu do jego masy. Dzięki temu rywalizacja staje się bardzo wyrównana, a czasy okrążeń zbliżone do tysięcznych części sekundy! Jeśli dodamy do tego rezygnację z szeregu ograniczeń dotyczących choćby ogumienia czy stosowania pakietów aerodynamicznych, otrzymujemy prostą formułę, w której teoretycznie gorsze samochody mogą skutecznie walczyć z mocnymi i zazwyczaj kosztownymi pojazdami.

68602440 2087860751517981 4099675227540160512 o

Co roku do ligi TAP zapisuje się około 100 zawodników, którzy mogli wziąć udział w 6-7 imprezach organizowanych na różnych torach wyścigowych w Polsce, w tym Silesia Ring i Tor Poznań. Każda runda to osobne całodniowe zawody z wartościowymi nagrodami i punktami do klasyfikacji - zarówno w ramach danej klasy, generalce, jak i szeregu klasyfikacji pobocznych.

Ligę TAP zdecydowanie wyróżniają wartościowe nagrody i kupony dla podium w każdej klasie – w każdym sezonie o łącznej wartości 120,000 PLN! Przede wszystkim jednak to doskonała i koleżeńska atmosfera kreowana przez prawdziwych miłośników wyścigów samochodowych, szansa na bezpieczną rywalizację i doskonalenie swoich umiejętności na torze.

Na Torze Poznań odwiedzi nas profesjonalny serwis wulkanizacyjny Racing Tires, fotografowie Escargo Foto i Grzegorze Kozera oraz HandBrake Media, który przygotuje nam relację filmową. Zawodnicy TAP będą również mieli okazję skorzystać z porad techników WSMP, którzy podpowiedzą jak przygotować auto do profesjonalnych wyścigów.

Szczegóły imprezy na Torze Poznań i możliwość szybkiej rejestracji dostępne są na stronie internetowej www.timeattackpoland.pl oraz na stronie www.facebook.com/timeattackpoland