To był interesujący weekend wyścigów samochodowych. Na Torze Poznań odbyła się bowiem 1. runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 1. runda Mistrzostw Polski 318 IS Cup PL, 1. runda Mistrzostw Polski E1 Gokart Super S Cup oraz 1. runda Mistrzostw Polski Endurance. W pierwszych tegorocznych zawodach mistrzowskich na pod poznańskim obiekcie wzięło udział ponad 80 zawodników.

W tym sezonie w wyścigach samochodowych pojawiło się kilka nowości. Przede wszystkim odbył się tylko jeden wyścig kwalifikacyjny dla każdej z klas w pierwszym dniu imprezy. W dwóch kolejnych dniach kierowcy rywalizowali podczas trzech wyścigów. Pierwszy był najdłuższy, a kolejne były krótsze o pięć minut od poprzedniego. Z kolei w najwyższych klasach mistrzowskich wprowadzono balans wydajności aut, co spowodowało większą i bardziej wyrównaną rywalizację na torze. To się sprawdziło szczególnie w klasie D4 GTC, a także podczas rywalizacji w Endurance.

W wyścigu dwugodzinnym udział wzięło osiemnaście załóg we wszystkich klasach (dwie nie ukończyły rywalizacji). Walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca. Prowadzący praktycznie przez dwie godziny duet Zielonka – Marcinkiewicz (A. Wielkopolski) w Radicalu, stracił pozycję lidera na ostatnim okrążeniu, na korzyść duetu Dwernicki – Magdziarz (A. Wielkopolski), jadącego Porsche 992 GT3 Cup. Za tą dwójką finiszowali Szymański i Kręt (A. Wielkopolski) w Porsche GT3.

To były dobre dni szczególnie dla Tomasza Magdziarza (A. Wielkopolski), który nie tylko wygrał w Endurance, ale zwyciężył też w dwóch wyścigach w klasie D4 GTC, a w pierwszym zajął drugą lokatę za Jędrzejem Szcześniakiem (A. Królewski), który jechał Lamborghini Huracan.

Dobry weekend zaliczył także Mikołaj Jóźwiak (A. Wielkopolski) w klasie D4 2000, który też wygrał dwa wyścigi, a w trzecim wyścigu finiszował na drugiej pozycji. Podobne rezultaty zanotował Łukasz Lewandowski (A. Rzemieślnik) w klasie 2-RN2, wygrywając dwa wyścig i raz był drugi. Z kolei w E1 Gokart Super S Cup, potrójne zwycięstwo zanotował Adam Nojman (A. Wielkopolski). Dwa drugie miejsca zajął Damian Stachowiak, a raz na drugiej pozycji finiszował Konrad Miler (obaj A. Wielkopolski). W Maluch Trophy liderami po poznańskich zawodach są: Jacek Chojnacki (A. Rzemieślnik, klasa 4-0), Jan Lewandowski (A. Wielkopolski, klasa 4-1) i Oskar Klimek (A. Wielkopolski, klasa 4-2).

Jak zwykle zacięta walka trwała w klasie 318 IS Cup PL, a na mecie różnice były minimalne. W dwóch wyścigach (pierwszym i trzecim) kolejność była identyczna: 1. Artur Lempert, 2. Michał Całek, 3. Piotr Imbierowicz (wszyscy A. Wielkopolski). W drugim natomiast zwyciężył Karol Mirowski (A. Wielkopolski), wyprzedzając Andrzeja Skrzeka (A. Rzemieślnik) i Michała Całka. Po pierwszej rundzie liderem klasyfikacji sezonu jest Artur Lempert (205 pkt), drugi – Całek (202 pkt), trzeci – Imbierowicz (188 pkt), a czwarty Mirowski (166 pkt). Walka o zwycięstwo na pewno będzie trwała do ostatniego wyścigu tego sezonu.

Kolejna runda zmagań w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski zaplanowana jest na Torze Poznań w dniach 21-23 czerwca br. Wyścigi będą jednocześnie rundą Mistrzostw Strefy Europy Centralnej FIA-CEZ.