Za nami półmetek tegorocznych Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W miniony weekend (14-15 lipca) na Torze Poznań rozegrano 5. i 6. rundę krajowego czempionatu. Automobilklub Wielkopolski wprowadził zapowiadane od kilku tygodni zmiany w harmonogramie zawodów. Wyścigi sprinterskie odbyły się w piątek i w sobotę, a 3. rundę Mistrzostw Polski Endurance, czyli dwugodzinny wyścig rozegrano w piątkowe popołudnie. Wspólnie z lipcowymi rundami WSMP na Torze Poznań gościliśmy także uczestników biegu pokazowego Formuły Historycznej Memoriału im. Christiana Grochowskiego.

Pierwsze zmagania rozpoczęły się w piątkowe południe od rywalizacji kierowców dywizji narodowych i klas D4. Wyścigi poprzedziły treningi i kwalifikacje, które rozpoczęły się już o godzinie 8.00. Dzięki temu udało się skondensować wyścigowy weekend do dwóch emocjonujących i bardzo pracowitych dla wszystkich dni.

Sławomir Szwargot zwyciężył w otwierającym 5. rundę WSMP wyścigu w klasie D4 2000 Open. W D4 1400 Open triumfował Łukasz Lewandowski, a w D4 2000 N/A najlepsza była Katarzyna Terlikowska. Nikodem Sobczyk wygrał w DN1, Antoni Derebecki w DN2, a Radosław Wojdyna sięgnął po zwycięstwo w DN6-RN1.

W miarę jak temperatura powietrza rosła na torze pojawiali się zawodnicy coraz mocniejszych klas. Jan Antoszewski wygrał rywalizację w D4 3500, a Grzegorz Grzybowski zwyciężył w D4 +3500.

W wyścigu serii Trofeo di Serie najlepszy okazał się Mateusz Peczka. Po rywalizacji Fiatów 500 na torze zobaczyliśmy zawodników w Fiatach 126p. Kierowcy popularnej serii Maluch Trophy uczestniczyli w 20-minutowym sprincie, który poprzedzał zaplanowany na piątek wyścig Endurance. Kolejne zwycięstwo w DN3-2 odniósł Kamil Osóbka. Bartosz Wilk triumfował w DN3-1, a Jacek Chojnacki zwyciężył w klasie DN3-0. Gościnnie w klasie DN3-VIP wystartowała Małgorzata Serbin.

Wyścig Endurance odbywał się w bardzo trudnych warunkach pogodowych ze względu na rosnącą szybko temperaturę powietrza i asfaltu. Do rywalizacji w trzeciej rundzie Endurance WSMP przystąpiło szesnaście samochodów. Pewne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej i w klasie D5 2000 odnieśli Maciej Marcinkiewicz i Adam Zentner w Radicalu SR3 RSX. Na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej metę osiągnęli Tomasz i Filip Zagórscy. Zawodnicy prowadzący Hondę Type-R zwyciężyli również w klasie D4 3500. Na trzecim stopniu podium sklasyfikowano Przemysława Silskiego i Piotra Imbierowicza. Startujący BMW E36 zawodnicy wygrali także klasę D4 2000.

Wiktoria Rozenek z Radosławem Wojdyną triumfowali w klasie D4 1400, a Adam Nojman z Tomaszem Pawlaczykiem okazali się najlepsi w Super S Cup.

Rywalizacja w wyścigu Endurance zakończyła niezwykle emocjonującą, piątkową część trzeciego weekendu Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski w sezonie 2023.

Zawodnicy serii Work Stuff Super S Cup jako pierwsi przystąpili do rywalizacji na Torze Poznań w sobotni poranek. Pomimo wczesnej godziny rozpoczęcia wyścigu, temperatura zdawała się rosnąć w zawrotnym tempie. Kierowcy od samego rana mocno narzekali na wysokie temperatury i chwalili decyzję organizatora o rozegraniu wyścigu Endurance w piątek, a nie jak to zazwyczaj miało miejsce, w sobotę po południu.

Zwycięstwo w Work Stuff Super S Cup odniósł urzędujący mistrz Polski Jerzy Drabent. Tuż po wyścigowych Mini R53 do rywalizacji przystąpili kierowcy serii 318 IS CUP – 3 SERIES CUP. Najszybszy, po bardzo zaciętym wyścigu, okazał się Marcin Lempert.

Po dwóch wyścigach zaplanowano treningi i kwalifikacje, a tuż przed południem na Torze Poznań zobaczyliśmy uczestników Biegu Pokazowego Formuły Historycznej im. Christiana Grochowskiego.

Popołudniową część zawodów rozpoczął wyścig klasy D4 2000 Open, w którym najlepszy ponownie okazał się Sławomir Szwargot, a Katarzyna Terlikowska zwyciężyła w D4 2000 N/A. Łukasz Lewandowski wygrał klasę D4 1400 Open, Nikodem Sobczyk zajął pierwsze miejsce w DN1, a Antoni Derebecki zwyciężył w DN2. Radosław Wojdyna sięgnął po wygraną w DN6-RN1.

Jan Antoszewski odniósł drugie zwycięstwo w klasie D4 3500, a Grzegorz Grzybowski sięgnął po komplet punktów w D4 +3500.

Drugi wyścig serii Maluch Trophy zakończył się zwycięstwami Kamila Osóbki (DN3-2), Bartosza Wilka (DN3-1) i Jacka Chojnackiego (DN3-0). Małgorzata Serbin zaliczyła swój drugi gościnny start w DN3-VIP.

W Trofeo di Serie zwycięstwo odniósł Michał Radołowicz, w Work Stuff Super S Cup wygrał debiutant Fabian Dybionka, a triumf w kończącym weekend wyścigu 318IS CUP – 3 SERIES CUP odniósł Artur Lempert.

Ze względu na warunki atmosferyczne decyzją organizatora skrócono czas trwania popołudniowych wyścigów. Dzięki temu zawodnicy ich samochody i opony mogły lepiej przetrwać nieznośny upał panujący na torze. Temperatura powietrza na torze wynosiła ponad 40 stopni, a asfalt nagrzewał się do ponad pięćdziesięciu stopni Celsjusza.

5. i 6. runda WSMP przeszły do historii jako niezwykle trudne, wymagające dla sprzętu i kierowców zawody. Byliśmy świadkami fantastycznych pojedynków i prawdziwie sportowej postawy w wykonaniu najlepszych kierowców wyścigowych w naszym kraju.

Pełne wyniki wszystkich wyścigów dostępne są w linku poniżej:
https://speedhive.mylaps.com/Events/2302384