Jesteś fanem wyścigów samochodowych? Chciałbyś spróbować swoich na torze wyścigowym? Marzy Ci się kariera kierowcy wyścigowego? Chciałbyś, ale nie wiesz jak… zacząć? To proste. Przeczytaj nasz poradnik.

Wyścigi to nie rajdy

Często w przekazach medialnych można usłyszeć lub przeczytać o wyścigowcach, rajdowcach, ulicznych rajdach, nielegalnych wyścigach - w większości przypadków są to informacje o charakterze informacyjny, niestety niemające wiele wspólnego ze sportem.

Wyścigi samochodowe to dziedzina motorsportu i tak należy do niej podchodzić.

Wyścigi odbywają się na torach wyścigowych, czyli zamkniętych obiektach zaprojektowanych i zbudowanych do rozgrywania zawodów sportowych. Tak jak stadion piłkarski służy głównie do gry w piłkę nożną, tak tor wyścigowy to arena zmagań zawodników - kierowców wyścigowych.

Torami często nazywane są też popularne ODTJ-ty, czyli Ośrodki Doskonalenia Techniki Jazdy, które mają przygotowane asfaltowe nitki, które przypominają tor wyścigowy. To są dobre obiekty właśnie do doskonalenia własnej techniki jazdy lub treningu, ewentualnie amatorskich rywalizacji. Natomiast nie są to tory wyścigowe w rozumieniu FIA, czyli federacji zrzeszającej związki i organizacje motorsportowe.

W Polsce jedynym obiektem, który posiada homologację FIA jest Tor Poznań, na którym rozgrywane są Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski (WSMP).

Licencja kierowcy wyścigowego

Każdy kierowca, który chce zostać zawodnikiem, musi posiadać licencję wyścigową B/C. Aby ją otrzymać, w pierwszej kolejności należy ukończyć kurs i zdać egzamin. Po pozytywnym ukończeniu tego etapu, należy wstąpić do dowolnego automobilklubu zrzeszonego w PZM, uzyskać zaświadczenie od lekarza medycyny sportowej, że stan zdrowia pozwala na uprawianie sportów motorowych, dokonać odpowiednich opłat i z pakietem dokumentów zgłosić się do PZM. Czy to duże poświęcenie? Raczej nie, jeśli ktoś pasjonuje się tą dyscypliną. Licencja jest ważna rok i co roku należy ją odnawiać. Uwaga! Badania lekarskie należy powtarzać co pół roku.

Podsumujmy, aby uzyskać licencję wyścigową B/C należy:

  • ukończyć kurs na licencję B/C i pozytywnie zdać egzamin
  • wstąpić do dowolnego automobilklubu zrzeszonego w PZM
  • uzyskać zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza medycyny sportowej
  • dokonać opłat

 

Zatem - do dzieła. Informacje o kursach można znależć na stronie www.pzm.pl oraz na stronach automobilklubów, które takie kursy organizują, m.in. w Poznaniu, Toruniu, Kielcach, Warszawie.

Jaki samochód wybrać?

Jak w większości przypadków w sportach motorowych, wszystko zależy od indywidualnych preferencji, umięjętności i budżetu. Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski oferują starty w różnych klasach i pucharach markowych.

Uwaga! Samochód, który ma wystąpić w rundzie WSMP, musi spełniać wszystkie wymagania techniczne i przejść badania kontrolne BK.

Kupić czy wypożyczyć?

To też zależy od indywidualnych preferencji. Oba rozwiązania są dobre. Początkujący kierowcy mogą wynająć samochód wyścigowy, by spróbować swoich sił i upewnić się, czy to jest ta dyscyplina, o którą chodziło.

Gdzie i kiedy odbywają się rundy WSMP?

Główną areną zmagań WSMP jest Tor Poznań, są też tak zwane rundy zagraniczne, które rozgrywają się na innych obiektach, np. na Słowacji, w Czechach czy na Litwie. Wszystkie informacje znajdują się w zakładce Kalendarz. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi informacjami.

Zapraszamy do Poznania na Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski